Institutul de Reforme Penale (IRP) angajează/contractează Coordonator PR (timp redus de muncă)

Institutul de Reforme Penale (IRP) este o organizație non-guvernamentală, misiunea căreia este de a contribui la respectarea drepturilor omului în Republica Moldova prin reformarea sistemului de justiție penală și susținerea inițiativelor comunitare.

Una din preocupările actuale este sensibilizarea opiniei publice şi favorizarea implicării comunitare pentru a asigura o mai bună protecţie a drepturilor copiilor, în special a copiilor social-vulnerabili cu risc sporit de delincvenţă din regiunile rurale ale Republicii Moldova. În acest context, avem nevoie de specialişti interesaţi în domeniu, responsabili şi dedicaţi acţiunilor sociale.

Responsabilităţi ale Coordonatorului PR:
Coordonarea activităţilor de promovare şi sensibilizare a opiniei publice în domeniul Justiţiei prietenoase copiilor şi prevenirea delincvenţei juvenile (comunicate de presă, conferinţe de presă, flash-mob, actualizarea paginei web etc.)

Timpul de lucru: 24 ore pe săptămînă (3 zile/ săptămână)

Cerinţe înaintate făţă de candidat:
- Abilităţi în elaborarea comunicatelor de presă, articolelor, actualizarea paginilor web, elaborarea de materiale grafice de promovare, motivare etc.;
- Studii universitare în domeniu jurnalismului sau ştiinţelor comunicării va constitui un avantaj;
- Experienţă relevantă în sectorul non-guvernamental (în calitate de angajat sau voluntar) va constitui un avantaj;
- Cunoaşterea Limbii engleze va constitui un avantaj.

Dosarul va conţine:
- CV-ul candidatului;
- Scrisoare de Intenţie care va reflecta interesul candidatului de a ocupa funcția vizată;
- Link-uri către producţiile scrise care aparţin candidatului (ex: comunicate de presă, pagini web gestionate etc.), dacă există.
IRP are aprobată și respectă dimensiunea de gen, non-discriminare și de evitare a conflictelor de interese.

Persoanele interesate sunt invitate să depună dosarul de participare până la data de 13 ianuarie 2016, ora 13.00, la adresa: info@irp.md, cu indicarea subiectului “Concurs Coordonator PR”. Candidaţii preselectaţi vor fi invitaţi la interviu la 14 şi 15 ianuarie 2016.

Pentru mai multe detalii ne puteţi contacta: Ceslav Panico, 022 92 51 71, cpanico@irp.md